Jak vybrat dětské sluneční brýle?

Není to jen barva a tvar, případně velikost. Je za tím mnohem, mnohem víc... Při výběru dětských slunečních brýlí je velmi důležité zvážit spoustu dalších aspektů. V tomto článku najdete ty nejdůležitější vlastnosti slunečních brýlí, které by vás při jejich nákupu měly zajímat. Tak hurá na to!

bryle0

UV filtr a ochrana

Pojem UV filtr je při výběru slunečních brýlí skloňován neustále. Co to ale vlastně znamená? Označení 100% UV filtr (nebo také 100% UVA + UVB) anebo UV400 znamená, že brýle filtrují celou vlnovou délku ultrafialového světla, což je velmi důležité. Nespokojte se s nižším číslem. Hledejte na produktu nebo na jeho obalu právě toto označení. 

Existuje ještě jedno označení, které si rodiče často pletou právě s UV filtrem. Jedná se o kategorii skel, která však nevypovídá o ochraně před UV zářením. Jedná se pouze o stupeň zatmavení skel, a to od 0 (čirá skla) do 4 (nejtmavší skla) a je jen prostředkem komfortu, UV záření nefiltruje. Čím je sklo tmavší, tím méně naše oči reagují na světlo zúžením zorniček a mžouráním. Pro děti se doporučuje kategorie 3 nebo 4.

 

Materiál skel

Dnes se při výrobě slunečních brýlí používají dva materiály – akrylát a polykarbonát. Polykarbonátová skla mají velmi vysokou odolnost proti poškrábání a rozbití a co se kvality týče, jednoznačně vyhrávají nad akrylátovými skly. Problémem je, že mnozí výrobci na produktech nebo v popisech materiál skel neuvádí. U nás si můžete být jisti, že prodáváme sluneční brýle pouze nejvyšší kvality, a to konkrétně brýle Kietla s polykarbonátovými skly.

 

Tvar obrouček

Ideální je samozřejmě sluneční brýle dítěti vyzkoušet. Pokud ale nakupujete online, všímejte si, jak dětem na fotkách brýle sedí a jak moc zakrývají oči a oční okolí. Jakkoliv kvalitní brýle budou zbytečné, pokud jsou příliš úzké nebo "sedí" příliš nízko na nose a shora téměř odkrývají horní víčka. Toto může být problém hlavně u těch nejmenších dětí, protože ještě nemají plně vyvinutou nosní kost (je mezi očičkama plochá). Rámečky slunečních brýlí by neměly být příliš masivní, aby dětem netvořily překážku v zorném poli. Všechny tyto aspekty skvěle splňují dětské sluneční brýle Kietla, které jsou navržené pro různě staré děti tak, aby jim v daném věku ideálně sedly.

 

Velikost

Čím víc velikostí brýlí značka nabízí, tím je větší pravděpodobnost, že najdete ty, které vašemu drobečkovi sednou. Pokud jsou brýle ve velikosti "one size" nebo je v jedné velikost věkový rozptyl 3 a více let (například 1-5 let), je pravděpodobné, že na hranicích už nebudou brýle plnit svůj účel. Vývoj a růst v brzkém dětském věku je tak rychlý, že už rozdíl 2-3 let tvoří veliký rozdíl v šířce hlavičky a v rozestupu očí. Pokud brýle dítěti sedí, měl by být úhel mezi bočnicemi a přední částí přibližně 90°. Zároveň zkontrolujte i dostatečné zakrytí očního okolí a délku bočnic - měly by sedět tak akorát za ouško.

bryle4

Pohodlí

Malé děti jsou na mnoho věcí velmi citlivé a ne každé z nich na očích sluneční brýle snese. Základem je to, aby byly brýle pohodlné a flexibilní. Proto je důležité, aby byly lehké - díky tomu dítě netlačí na nose a ono je tak téměř nevnímá. Dbejte také na to, aby bočnice byly tenké, ploché. Dítko tak nebudou tlačit za oušky a ty kvůli nim nebudou odstávat. Sluneční brýle Kietla jsou navíc dodávány s ochranným pytlíčkem a gumičkou, která pomůže udržet brýle na svém místě i u těch největších neposedů.

 

Bezpečnost

Tak jako u všech dětských produktů hraje bezpečnost i zde hlavní roli. Tvar rámu můžeme zhodnotit i z hlediska bezpečnosti při případném úrazu. Při výběru slunečních brýlí se vyhněte brýlím s tenkými kovovými obrubami a brýlím s masivním nebo nekvalitními a uvolněnými panty. Sluneční brýle Kietla jsou díky flexibilnímu rámu a absenci pantů prakticky nerozbitné. Dítě si s nimi můžete hrát a všemožně je obracet, a vy nemusíte mít žádné obavy.

bryle3

Pozor!


Nikdy nepoužívejte poškrábané sluneční brýle nebo brýle bez filtru. Pokud není UV filtr kvalitní a bezchybný, nejen, že není zaručena ochrana, ale právě naopak – oku můžete ublížit ještě víc. Za tmavými skly totiž zůstává zornička relativně otevřené a ani ona, ani víčka se nepřivřou, jako by jinak udělaly při vystavení silnému světlu. UV záření, které projde poškozenými nebo poškrábanými skly, tak přechází až na sítnici oka způsobuje její poškození.

 

Milí  rodiče, věříme, že vám tento článek pomůže s výběrem slunečních brýlí pro vaše dítko. Pokud se spolehnete na naši nabídku brýlí, nemůžete se rozhodnout zle. Přejeme vám krásné slunečné dny!