Sací reflex je jedním z prvních a nejsilnějších reflexů, se kterým miminko vstupuje do života. Vždyť už v maminčině bříšku si cucalo paleček a po narození se ihned přisálo k matčině prsu. Sání miminka uklidňuje, dopřává jim pocit spokojenosti a pomáhá jim snáze usnout. Sání je naprosto přirozené a pokud se vaše miminko domáhá dudlíku, rozhodně mu ho neodpírejte.
Dudlík, nebo palec?
Toto téma je mezi maminkami často diskutované, ale odborníci mají jasno. Vhodnější je rozhodně dudlík, neboť při jeho sání nehrozí deformace patra a zubů a nesprávný vývoj čelisti. Kromě toho, pokud si dítě cucá palec, je pak mnohem náročnější jeho odnaučení, protože paleček mu na rozdíl od dudlíku nevezeme. :-)
Jak vybrat ten správný dudlík?
Dudlík, neboli také šidítko, se stane v prvních měsících života mnoha miminek jednou z nejpoužívanějších věcí. Proto je důležité vybrat takový dudlík, který bude plně odpovídat potřebám vašeho děťátka a umožní mu zdravý vývoj. Nabídka dudlíků je v dnešní době velmi široká a nalezení toho správného typu se může na první pohled jevit jako obtížná záležitost. Aby byl pro vás výběr dudlíku pro vaše miminko snazší, sepsali jsme pro vás několik rad a tipů, jak při jeho výběru postupovat.
Na velikosti záleží
Tím nejdůležitějším při výběru šidítka je jeho velikost, která by měla odpovídat věku vašeho dítětě. Dudlíky se vyrábějí v mnoha velikostech pro miminka od 0 až do 18 měsíců. Dokonce existují na trhu dudlíčky určené pro předčasně narozená miminka nebo děti s nízkou porodní váhou. Velikost pusinky čerstvě narozeného miminka a batolete se značně liší a správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra a zoubků. Informace o tom, pro jak staré miminko je šidítko určeno, bývá přehledně uvedena na jeho obalu.
Tvar savičky
Na trhu existují dva základy typy savičky - anatomická a fyziologická. Nechte své dítě rozhodnout, která mu více vyhovuje. Na začátku zakupte oba typy dudlíků a uvidíte, které mu bude příjemnější. Zpravidla platí, že na jaký tvar savičky si miminko od narození zvykne, takový tvar bude vyžadovat i později.
Nejrozšířenějším typem dudlíků jsou ty s anatomickou savičkou, která je na spodní straně zploštěná. Kvůli tomuto tvaru můžete vložit dudlík do úst dítěte pouze jedním směrem - kulatou částí nahoru. Tato šidítka zajištují správnou polohu jazyka při sání, čímž se údajně předchází vzniku různých ortodontických vad. Fyziologická savička má klasický tvar kapky, která je na obou stranách symetrická. Její tvar je inspirován matčinou bradavkou a podle odborníků zřídka dochází k jeho odmítnutí.
Materiál
Při výběru dudlíku se setkáte se dvěma materiály savičky, a to s přírodním materiálem latexem (neboli kaučukem), anebo umělým lékařským silikonem. Oba materiály mají své výhody i nevýhody a záleží na preferenci rodičů, který vyberou.
Latex je přírodní materiál vyráběný z kaučuku. Latexové savičky poznáte podle toho, že mají typické zabarvení do žlutohněda. Oproti těm silikonovým jsou měkčí a pružnější a tudíž vhodnější pro první zoubky dítěte. Latex také nepřitahuje prach, díky čemuž zůstává déle čistý. Dalším jeho benefitem je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Savičky z latexu mají specifickou vůni a chuť po gumě, kterou nějaká miminka milují, a nějakým naopak brání v přijetí dudlíku. Nevýhodou latexu je jeho poměrně rychlé stárnutí a jeho nižší odolnost vůči horké vodě a tím i náročnější údržba.
Druhým hojně využívaným materiálem je lékařský silikon, který je na rozdíl od latexu dokonale čirý. Tento materiál není tolik pružný jako latex a je díky tomu vhodnější spíš pro kojence. Silikonové dudlíky jsou jak bez zápachu, tak i bez chuti a miminka je tak zřídka odmítají. Tím, že dítě nebude fixováno na chuť šidítka, bude pro něj také snazší odvykání. Kromě toho je silikon velmi odolný a snadno se udržuje, protože odolává vysokým teplotám v průběhu čištění.
Kotouč
Při výběru šidítka nepodceňujte ani jeho kotouč. Na první pohled se může zdát, že se jedná pouze o dekorativní část dudlíku, opak je ale pravdou. Tím nejdůležitějším, co by vás mělo na kotouči dudlíku zajímat, jsou ventilační otvory. Ty zajišťují vyšší proudění vzduchu k dětské pokožce, odvádějí případné sliny a v případě vsání celého dudlíku do pusinky umožňují dítěti dýchat. Kotouče šidítek mají také odlišné tvary. Šidítka mají buďto kotouče s vykrojením na nos nebo ve tvaru osmičky, čili s oboustranným vykrojením, které můžete do úst dítěte vložit libovolně. Existují také dudlíky s kulatým kotoučem, u nich je však důležité přesvědčit se, jestli kotouč netlačí na nosánek dítěte.
Co k dudlíku dokoupit?
K dudlíku můžete přikoupit speciální klip na dudlík, který nejen že krásně vypadá a skvěle doplní oblečení dítěte, ale především zabrání v upadnutí nebo ztracení dudlíku. Klipů existuje nepřeberné množství, kterého si určitě vyberete. Další možností je muchláček s očkem na připevnění dudlíku, díky kterému vy i vaše dítě dudlík vždy snadno najdete. Pro schraňování čistých dudlíků pak doporučujeme zakoupit pouzdro na dudlík.Kdy se s dudlíkem rozloučit?
Dětští lékaři i zubaři se shodují, že sání dudlíku v raném věku zdraví dítěte nijak neohrožuje. Problém nastává, pokud dítě používá šidítko příliš dlouho. V tomto případě hrozí, že se u dítěte rozvinou vady skusu a růstu zubů. Také psychologové poukazují na negativní vliv dlouhodobého používání dudlíku. Dítě ho má celý den v ústech, kvůli čemu méně mluví a méně se snaží dorozumět se s okolím.
Vhodná období pro rozloučení se s dudlíkem jsou dvě, a sice kolem půl roku a kolem druhého roku života dítěte. V prvním období se miminko dynamicky rozvíjí, má nové zájmy a případné odejmutí šidítka pro něj není tak zlomové. Kolem dvou let už dítě zvládá lépe emoce, často napodobuje rodiče a dokazuje tak, že už je "velké". Přesně tenhle okamžik je tím pravým, kdy se s dudlíkem rozloučit.