Mimispánek: Jak se vypořádat se změnou na zimní čas?

Veroniku a Gabrielu z projektu Mimispánek už možná znáte. Na našem blogu jsme spolu s nimi vytvořili již několik článků. Ten úvodní s všeobecnými tipy na dětský spánek si můžete přečíst tady. Veronika a Gabriela jsou certifikované poradkyně, které na svém webu a Instagramu pomáhají maminkám se spánkem jejich nejmenších. Cílem Mimispánku není určovat, ale doporučovat. Každé dítě je originál, a tak k němu také přistupují.

Pokud vás zaujmou jejich brožury a audio balíčky nebo třeba možnost osobní konzultace, máme pro vás 15% slevu. Stačí si zde vybrat a použít slevový kód ondalek15, který platí do konce letošního roku. A teď už se pojďte podívat na tipy, jak se co nejlépe vypořádat se změnou času z letního na zimní.

5_41daae64a4d7a8846fa3afad15604a307b081108

Jistě víte, že podzimní změna času znamená, že v brzkých ranních hodinách nedělního rána se ručičky na hodinách vrátí o hodinu zpět a výsledek je ten, že ten den lidé “získají“ hodinu navíc, jenže rodiče často “získají” i pár šedin navíc. I když vy byste rádi tuto hodinu navíc využili ke spánku, pro vaše dítě tato hodina navíc neznamená vůbec nic. Je jim to upřímně jedno, a proto se v neděli ráno stále budí v obvyklý čas, který je nyní o hodinu dříve, než jste zvyklí. Poradkyně z Mimispánku pro vás mají dvě možnosti, jak ke změně času přistoupit - rychlou a pozvolnou, která začíná čtyři dny před změnou času.

3_2156fe4c573be0062bca81b676c93676f94dd47f

Možnost 1: Rychlé řešení

V sobotu večer před změnou času uložte dítě do postele o hodinu později než obvykle. Pokud tedy obvykle chodí spát v 19:30 hodin, nechte je vzhůru do 20:30 hodin. Cílem je, že děti budou spát o hodinu déle než obvykle. Nicméně, ne vždy to funguje. Pozdní ukládání dítěte ke spánku může způsobit přílišnou únavu, která může mít za následek brzké ranní vstávání - a to je opak toho co chceme. Pokud tedy tento plán nevyjde tak, jak doufáme, a vaše děťátko nebude spát o hodinu později, nepanikařte! Máme pro vás několik tipů a triků.

 

- Snažte se na děťátko nemluvit a nestimulovat ho a pokusit se je v postýlce udržet pokud standardně vstává v 7:00, do “nových” 7:00.

- Pokud máte mladší dítě, nakrmte je a hned uložte zpět do postýlky až do požadovaného času buzení.

- V případě spánku během dne doporučujeme rozdělit si rozdíl získané hodiny navíc. Uložte tedy dítě ke spánku (spánkům) o 30 minut dříve, než je nový čas. Například pokud je jeho normální spánek v 9:00, uložte ho v 8:30, což bude vypadat jako 9:30. V případě, že je jeho normální spánek v 9:00, uložte ho v 8:30.

- V neděli večer se snažte jít spát v novém čase.

 

V tabulce níže najdete příklad.

1_96d36bb8e3132b7b1418fbc70b68da7ab4cfe56e

Možnost 2: Postupné řešení

Druhá, pozvolná možnost vyžaduje určité plánování dopředu a začíná ve středu, tj. 4 dny před změnou času. Je to skvělá možnost, pokud chcete postupně a hezky upravovat rozvrh dítěte v průběhu více dnů. Některým dětem varianta postupného přizpůsobování se změně času sedí víc. Tato metoda spočívá v postupném posouvání standardního rozvrhu o 15 minut denně. Ve středu uložte dítě do postele o 15 minut později než obvykle. Ve čtvrtek posuňte všechny časy jejich spánku o 15 minut a přidejte dalších 15 minut k jejich době spánku (takže nyní budou chodit spát o 30 minut později než obvykle). Totéž proveďte v pátek a v sobotu, takže v sobotu večer budete dítě ukládat ke spánku o celou hodinu později, než je jeho obvyklá večerka.

 

Vzorový příklad najdete v tabulce.

2_0dd4cc5fc27e58bc007817796da2ebcc3cad0a9c

Nezapomeňte, že tyto rozvrhy jsou pouze orientační a vycházejí z průměrné potřeby spánku dětí. I když váš drobeček obvykle spí jen 10 hodin v noci, tyto příklady budou stále fungovat, jen změníte časy.

 

Věříme, že vám tipy spánkových poradkyň z Mimispánku pomohou vypořádat se se změnou času co nejlépe. Níže vám přinášíme přehled pomocníků, kteří vašemu děťátku pomohou s každodenním usínáním.