Jak na koupání miminka?

S narozením miminka se celý váš život otočí vzhůru nohama. Každodenní činnosti spojené s péčí o miminko jsou pro vás nové a neznámé a je přirozené, že se při nich budete potýkat ať už s menšími, nebo většími problémy. Tento článek vám přináší několik cenných typů týkajících se koupání těch nejmenších miminek. Věříme, že po jeho přečtení se na první koupel svého děťátka budete cítit připraveni a pro oba z vás se stane příjemným zážitkem.

shnuggle-nov-183675-edit

Jak často miminko koupat?

V dřívějších dobách bylo doporučováno koupat miminko denně, ale nejnovější lékařské poznatky spojené zejména s nárůstem alergických projevů tento fakt vyvracejí. Pokožka miminek je velmi tenká a citlivá a její ochranný film není ještě plně vyvinut. S každou koupelí se tento žádoucí ochranný film, tvořený vlhkostí a mázkem, smývá a dětská pokožka se tak stává náchylnější. Malá miminka je tedy vhodné koupat 1x za dva až tři dny, děti se sklony k ekzémům a alergiím klidně i 1x týdně. Samotná koupel by pak měla trvat ideálně 5 – 10 minut.
 
To, že budete své miminko koupat třeba jen 3x týdně však neznamená, že ve zbylé dny jeho pokožka nepotřebuje péči. Jednou denně, například při přebalování, je potřeba prohlédnout všechny kožní záhyby (v podpaží, pod kolínky, v tříslech, na zadečku, kolem intimních partií, ale třeba i za ušními boltci a krčkem) a odstranit z nich odumřelé zbytky kůže smíšené s výměšky potních a mazových žláz, které mohou vést k nepříjemným opruzeninám. K této očistě použijte nejlépe jemnou bavlněnou tkaninu nebo vatové tampony, které navlhčete jemným dětským olejem.
  

Kdy je nejvhodnější doba?

Nejvhodnější denní dobou pro koupání miminka je podvečer nebo večer, přibližně jednu hodinu před krmením a následným uložením do postýlky. Příjemná koupel dítě zklidní a vy ji můžete pojmout jako pravidelný rituál před spaním.
 

Kde dítě koupat?

Malá miminka je potřeba koupat v jejich vlastních malých vaničkách, a to z důvodu možného přenosu infekce z klasické velké vany, kterou používá celá rodina. Mimo to je dětská vanička úspornější i z hlediska potřebného množství vody a děťátko se v ní cítí útulněji a bezpečněji.
 
Ondálkův tip: Nejoblíbenější vaničkou z našeho sortimentu je vanička Shnuggle, jejíž revoluční tvar s pohodlným měkkým opěrátkem a speciální zarážkou na dni poskytuje miminkům maximální komfort a rodičům volné ruce, což je při koupání nesmírně praktické. Tato vanička je vhodná jak pro miminka, kterým poskytuje oporu, tak i pro děti do jednoho roku, které mohou ve vaničce pohodlně sedět.
 
shnuggle-nov-183693-edit
 
Vaničku umístěte na takovém místě, které bude pro miminko bezpečné a pro maminku pohodlné díky tomu, že se nebude muset příliš ohýbat. Mnoho rodičů pokládá vaničku třeba na jídelní stůl, přebalovací komodu nebo pračku. Své dítě však musíte mít neustále pod dozorem, a pokud je ve vaničce, nikdy se od něj nevzdalovat.
 

Na co všechno musím před koupelí myslet?

Abyste se od miminka během koupele nemuseli vzdálit, je nutné připravit si na dosah vše potřebné, jako je osuška, mycí prostředky, čistá plenka a oblečení. Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li je do vyhřáté osušky. Dejte ji s předstihem na chvíli na topení a dopřejte svému děťátku po koupeli maximální komfort.
 

Jaké používat přípravky?

Během prvních dvou nebo tří měsíců života vašeho děťátka není při koupání potřeba používat žádné kosmetické přípravky. Pokud budete chtít pro pokožku svého miminka udělat maximum, stačí do koupele přidat pár kapek jemného dětského koupelového oleje, který o kůži dítěte ideálně pečuje a zanechá ji krásně jemnou. Starší miminka můžete umývat dětskými mýdly nebo gely. Vyzkoušejte třeba 100% přírodní australskou kosmetiku Jack N' Jill.
 
 
koupani3 

Jak při mytí miminka postupovat?

Při mytí vždy postupujte od shora dolů. Začněte u hlavičky a obličeje, postupujte přes trup a ručičky, zadeček a intimní partie až po nožičky. Dbejte na to, abyste důkladně umyli všechny záhyby, které na dětském tělíčku najdete. U holčiček je potřeba dodržovat další zásadu, a to zepředu dozadu. To znamená, že při omývání je důležité začít intimními partiemi a pokračovat k zadečku. Díky tomu předejdete možnému zanesení nečistot do intimních partií, které může vyústit v nepříjemný zánět.
 

Jak a čím dítě osušit?

Po skončení koupele dítě opatrně položte na měkkou a příjemně teplou podložku. Jako ideální se jeví přebalovací podložka, na kterou položíte nahřátou osušku. Děťátko nesušte třením, ale pouhým přikládáním látky. 
 
Ondálkův tip 1: Ideální osuškou pro miminka je multifunkční produkt Swaddler, který je dokonale měkký, jemný k citlivé dětské pokožce a extra savý. Je vyroben ze 100% bavlněné pleteniny, která je opravdu citlivá, na rozdíl od často drsných froté materiálů.
 
Ondálkův tip 2: Dokonale měkoučké osušky nebo poncha najdete také pod značkou Timboo. Jsou vyrobené z bambusového froté, které je krásně měkké a až o 60 % savější než bavlna. Kromě toho je i ekologické a udržitelné. Na kousky Timboo určitě mrkněte, najdete tam také osušky a župany i pro dospělé. 
 
koupani-swaddler
 
Pokud jste do koupele přidali pečující olej, osušené miminko není potřeba ničím dalším natírat. Pokud ne, zvolte jemný dětský olej nebo krém, podle toho, co pokožce vašeho drobečka vyhovuje.
 
 

Blíží se čas spánku

Uklidňující koupel, po které se děťátko cítí příjemně unavené, se stane pro vaše miminko signálem, že se pomalu blíží čas spánku. Po koupeli své miminko nakrmte, mazlete se s ním a hýčkejte ho. Vše provádějte klidně a na miminko mluvte mírným tichým hlasem, abyste ho zbytečně nerozdováděli. Miminko poté uložte do postýlky a dopřejte mu po náročném dni plném objevování klidný spánek tolik potřebný pro jeho zdravý vývoj.
 
Milí rodiče, věříme, že vám tento článek pomohl zodpovědět vše, co vás zajímalo o koupání těch nejmenších. Přejeme vám, ať se koupání stane oblíbenou činností jak pro vás, tak i pro vaše miminko. 

 

.
.
.
.