Proč a jak zavinovat miminka?

Celých devět měsíců tráví miminko čas v matčině děloze, která mu dává pocit tepla, útulna a plně ho ochraňuje. Právě důležitý pocit bezpečí, na které je vaše děťátko zvyklé, s jeho narozením zmizí. Děťátko se cítí ztraceno, osamoceno a chybí mu blízkost jeho maminky. Novorozeňata mohou být hodně plačtivá, mohou špatně usínat nebo se v noci budit s brekem. Za těmito nepříjemnostmi může stát mnoho důvodů. Jedním z nich může být právě nedostatek pocitu bezpečí. A právě zavinování může vašemu maličkému poskytnout onen známý pocit bezpečí z maminčina bříška.

zavinovani1

Historie zavinování

Historie zavinování miminek sahá daleko před náš letopočet. Různé kultury volily různé způsoby a materiály pro zavinování, ale cíl byl vždy stejný, a sice miminko utišit, zahnat neklid a dopřát mu klidný odpočinek.

Výhody zavinování

Jak jsme již uvedli, hlavní výhodou zavinování je navození pocitu bezpečí a klidu známého z maminčina bříška. Kromě toho zavinutí miminko uklidní a zabrání nekoordinovanému pohybu ručiček. Právě tyto samovolné pohyby, nazývané jako Morův reflex, často vedou k probuzení a leknutí, které je následováno pláčem. Morův reflex je naprosto přirozený a přetrvává přibližně do 4 měsíců věku dítěte. Tento reflex má však své opodstatnění, pomáhá totiž ve vývoji dýchacího systému a ve vývoji očních pohybů. Jakmile dojde k omezení těchto pohybů, stane se spánek klidnějším a plnohodnotnějším a přispěje ke správnému vývoji vašeho drobečka.
 
Zavinování může pomoci také maminkám, které mají problémy s kojením. Je prokázané, že neklidná miminka se špatně přisávají a kvůli nekoordinovaným pohybům ručiček bývá kojení často přerušováno. Zavinutím se miminko zklidní a kojení se stane snazším. Se zavinutým novorozenětem se také snáze manipuluje, což oceníte zejména při nočním chování a přenášení miminka.
 

Typy zavinování 

V podstatě existují dva typy zavinutí, a to těsné volné. Těsné zavinutí, kdy jsou ručičky miminka pevně přitisknutá u tělíčka, je považováno za nejefektivnější metodu zavinutí. Je zabráněno nekoordinovaným trhavým pohybům a miminko klidněji spí. Těsné zavinování je doporučováno pro miminka, u kterých ještě plně nevymizel zmíněný Morův reflex. Starší miminka pak uvítají volnější zavinutí, které je nebude tolik limitovat v pohybu, ale zároveň jim dopřeje pocit bezpečí a útulna.

 
Každé dítě je však jiné a má i jinou potřebu pevnosti zavinutí. Optimální způsob zavinutí, ve kterém je vašemu miminku nejlépe, snadno zjistíte. Ačkoli je to výjimečné, může se stát, že vaše miminko nesnese zavinování vůbec. Co se týče ukončení zavinování, jako nejvhodnější doba je udáván věk přibližně 6 měsíců. Dejte však na svůj pocit a vyslyšte signály miminka, které vám dá spolehlivě najevo, že mu zavinutí již není příjemné.

Typy zavinovaček

Na trhu existují v zásadě tři typy zavinovaček.
 
Prvním z nich je rychlozavinovačka. Tato zavinovačka miminko obejme a poskytne mu pocit bezpečí, ale není při ní zajištěno těsné zavinutí. Tím mizí hlavní benefit zavinování, a to zabránění nekoordinovaným pohybům miminka a jeho následnému probouzení. Rychlozavinovačky se upevňují pomocí suchých zipů nebo tkaniček a často bývají zateplené. Spíše než zavinovačka jsou využívány jako svrchní vrstva do kočárku nebo autosedačky, která miminko zahřeje. Podívejte se třeba na rychlozavinovačky Babyrenka, péřovou zavinovačku MimiConcept nebo zavinovačky Lodger
 zavinovani5
 
Dalším typem jsou zavinovačky ve formě velké pleny. Tyto zavinovačky poskytují možnost těsného zabalení a mají tak výrazně zklidňující efekt. Lze do nich zavinout jak novorozeně, tak i větší miminko. Takovýto typ zavinovačky má navíc mnoho dalších využití – jako osuška, prostěradlo, sluneční clona, lehká dečka a mnoho dalších. Velmi oblíbenou zavinovačkou je Swaddler, který se oproti ostatním zavinovačkám liší svým materiálem, který pruží do obou směrů, a tak je pro zavinování jako stvořený.
 
zavinovani3
 
Poslední možností, do čeho miminko zavinout, jsou novorozenecké zavinovačky. Tyto zavinovačky mají předpřipravené klopy na ručičky, které pomohou maminkám zavinování usnadnit. Stejně jako velké pleny umožňují i tyto zavinovačky těsné zavinutí miminka. Kvůli připraveným klopám na ručičky mají ale na rozdíl od velkých plen omezené využití. Typickým zástupcem je na příklad zavinovačka Bundler nebo zavinovačky Ergobaby.
 
zavinovani6

Materiál zavinovačky

Vzhledem k tomu, že zavinovačka přichází do těsného kontaktu s pokožkou miminka, je důležité volit takové materiály, které nebudou citlivou dětskou pokožku dráždit. Ideálním materiálem je bavlna, která kromě svých termoregulačních schopností vyniká i vysokou prodyšností, savostí a jemností.
 
V tomto videu, které jsme pro váš natočili ve spolupráci se serverem ProMaminky.cz, najdete skvělý návod, jak miminko zavinout.
 
zavinovani2
 
Věříme, že jste se v tomto článku dozvěděli vše důležité, co potřebujete vědět o zavinování miminek. Teď stačí už jen vybrat tu správnou zavinovačku a dopřát svému drobečkovi pocit bezpečí a útulna!